Kadın sağlığı, üreme tıbbı ve genel sağlık konularında kapsamlı bir hizmet sunmaktayız. Bilgi ve birikimimizi kullanarak her hastanın benzersiz ihtiyaçlarına odaklanıyor, kişiselleştirilmiş çözümler üreterek sağlıklı bir yaşam için rehberlik ediyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Foto Galeri

Sağlıklı Bilgiler

EMBRİYOSKOP

Embriyoskop = Video ile embriyo izleme = Embriyo gelişiminin sürekli izlenmesi

Tüp bebek teknolojisinde uyguladığımız mikroenjeksiyon yönteminde anne adayından yumurtlama tedavisi ile aldığımız yumurtaların, baba adayının spermleri ile tek tek seçilerek döllenmesi ve gebelik başlangıç hücreleri yani embriyonun geliştirilerek rahim içine yerleştirilmesi yani transfer edilmesi sağlanmaktadır. Gebelik oranının yüksek olması birçok faktöre bağlıdır. Başta en kaliteli yumurtaların gelişimi için kişiye özel hormon tedavisi ile en kaliteli yumurtalar alınmalıdır. Daha sonra sperm şeçimi hayati önem taşır. Mikroenjeksiyon işleminde kullanılacak spermin genetik ve alt yapı olarak en ideali seçilmelidir. Böylelikle yüksek döllenme , kaliteli embriyo gelişimi ve yüksek gebelik oranları elde edilebilir. Yumurta sperm ile döllendikten sonra embriyo gelişimi başlar. Kaliteli embriyo gelişiminde hastaya ait faktörler kadar (yaş, hormonal durumu, rahim ve yumurta kalitesi, sperm kalitesi), tüp bebek laboratuar kalitesi de son derece önemlidir. Laboratuarda o kadar çok değişken bulunmaktadır ki, ancak bilimsel deneyimli ekip tarafından ileri teknolojiler her aşamada titizlikle kullanıldığında en iyi sonuç yani en yüksek başarı alınabilir. Embriyo gelişimi için annenin çocuk yolları yani tüplerindeki ve rahmindeki doğal sıvılar, hormonlar taklit edilerek elde edilen destekleyici sıvılar kullanılmaktadır. Embriyo gelişimi de yine anne vücudunu taklit eden özel ısıdaki inkübatör dediğimiz sistemlerde takip edilmektedir. Döllenme ve embriyo gelişiminin farklı evreleri periyodik kontrol edilerek embriyolar transfere hazırlanmaktadır. Bu takip sırasında sağlıklı gelişim gösteren embriyolar seçilmektedir. Takip aşamasındaki kontrollerde embriyolar özel kaplar içerisinde bulunmaktadır ve özel ısıda, hassas şartlarda mikroskop altında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelerin yapılabilmesi için çok hassas şartlar ile de olsa embriyonun inkübatörden çıkarılarak laboratuar dış ortamına alınarak mikroskopta incelenmesi gerekmektedir.

Embriyoskop Tüp Bebek laboratuvarlarında kullanılan güvenli bir inkübasyon sistemidir. Geleneksel inkübatörlerden farkı içerisinde embriyoları görüntülemek amacıyla tasarlanmış dahili bir kameranın bulunmasıdır. Bu sayede, yumurta ve spermin bir araya getirilmesinden itibaren, döllenme ve embriyo transferi aşamasına kadar yaklaşık 5 gün süren embriyo gelişim takip süreci hızlandırılmış bir video görüntüsü şeklinde izlenebilmektedir.

Embriyoların Tüp Bebek Laboratuvarında geçirdikleri 3 – 5 gün sonunda amaç, normal ve anormal döllenen yumurtaları ayırt etmek, embriyonun bölünme aşamalarını kontrol etmek, hızlı veya yavaş gelişen embriyoları takip etmek ve böylece transfer edilecek en iyi embriyoları seçerek gebelik şansını arttırabilmektir. Ancak bu aşamaların takibi için embriyolar, sabit ısı, karbondioksit, oksijen ve azot seviyelerine sahip, kültüre edildikleri inkübatörlerden belirli zaman aralıklarında çıkarılıp, kültür koşullarını etkilememek için mikroskop altında çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilmektedirler.

Embriyo gelişiminin hızlı ve dinamik bir süreç olması nedeniyle embriyoların inkübatörlerden sık sık çıkarılması embriyo kalitesini etkileyebilmektedir. Ayrıca, embriyoların gelişim evrelerini bütünü ile izlememiz mümkün olamamakta ve embriyolar hakkındaki değerlendirmenin anlık görüntülerden alınan bilgi doğrultusunda yapılmasına neden olmaktadır.

Bu amaçla geliştirilmiş olan yeni inkübatör sistemi EmbryoScope, embriyolara güvenilir ve kontrollü bir kültür ortamı sunarken cihazın içerisinde bulunan kamera, embriyoların sürekli izlenmesine imkân vermektedir

Embriyoskop sisteminde ise kontroller embriyo inkübatörden çıkarılmadan yapılmakta ve böylece dış ortamdan etkilenim de ortadan kaldırılmaktadır.

Uygulanan son teknolojide en iyi embriyo gelişiminin sağlanması ve transfer için en doğru embriyonun seçilmesi için “embriyonun gelişiminin özel embriyoskop sistemi ile izlemi yani video kaydı ile embriyo gelişim evrelerinin analizi” uygulanmaya başlanmıştır. Sonuçta transfer için en iyi embriyo gelişiminin tüm evrelerinde izlenerek seçilip hazırlanmaktadır.

Embriyoskop sistemi ile embriyo seçimi daha başarı ile yapılmakta ve gebelik oranları yükselmektedir. Hedeflediğimiz bu sistem yardımı ile kalitenin artırılmasıdır.

Comments are closed