Kadın sağlığı, üreme tıbbı ve genel sağlık konularında kapsamlı bir hizmet sunmaktayız. Bilgi ve birikimimizi kullanarak her hastanın benzersiz ihtiyaçlarına odaklanıyor, kişiselleştirilmiş çözümler üreterek sağlıklı bir yaşam için rehberlik ediyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Foto Galeri

Sağlıklı Bilgiler

Histeroskopi

Histeroskopi: Rahim içinin incelenmesi operasyonu 

Gebelik rahim ve embriyonun uyumlu birlikteliğinin sonucunda gerçekleşir. Embriyo kalitesi ve rahim içi kalitesi başarıyı etkileyen vazgeçilmez iki faktördür. Eğer rahim içerisinde gebeliği önleyebilecek sorunlar var ise öncesinde bu sorunların giderilerek tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Öte yandan başarısız tüp bebek deneyimi olan vakaların da rahim içi kalitesinin histeroskopi ile değerlendirilmesi son derece önemlidir. Rahim içinde sorun olmasa dahi uygulanan bazı işlemler ile embriyonun tutunmasının artırılabildiği gösterilmiştir.

Tüp bebek tedavisinde rahim faktörü çok önemlidir. Embriyonun sağlıklı tutunabilmesi için rahimin gebelik kapasitesinin iyi olması gerekir. Gebelik oluşabilmesi için 2 faktör hayati önemlidir. Bunlardan birisi embriyo kalitesi ve diğeri rahim içi kalitesidir. Rahim içi kaliteyi değerlendirmede altın standart yani direkt değerlendirme yöntemi histeroskopidir. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında rahim içi değerlendirme son derece önemlidir. Sadece ultrason rahim içini net değerlendirmede sınırlı kalmaktadır. İlaçlı rahim filmi ise özellikte tüpleri değerlendirmede kullanılmaktadır, rahim içi değerlendirmede ise bazı yanlış sonuçlara yol açabilmektedir, bunun yanı sıra, bazen zahmetli ve ağrılı olmaktadır. Üstelik ilaçlı rahim  filminde kesin sorun var yada yok denilemez. 

Ofis histeroskopi:

Histeroskopi rahim içinin direkt ve kolaylıkla değerlendirildiği altın standarta sahip bir tekniktir. Son teknikle geliştirilen ofis histeroskopi ile hastalara anestezisiz yada hafif bir anestezi ile ofis yani muayenehane şartlarında kısa sürede bu işlem uygulanabilmekte ve uterin sorunlar var ise aynı anda tanı konulup tedavisi yapılabilmektedir. Örneğin rahim içi adezyon alanları, polipoid gelişimler, uterin septum vakaları gibi yapısal ve endometrial hiperplazi, endometrit gibi patolojik boyuttaki sorunlar tedavi edilerek gebelik oranları artırılabilmektedir. Ofis histeroskopi ve tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilgili birçok bilimsel çalışma yapmış ve bilimsel dergilerde yayınlamış ve toplantılarda sunum yapmış bir uzman olarak güvenle bu hizmeti hastalarıma sunuyorum. 2013 yılı sonu itibari ile yaklaşık beş bin işlem yapmış bulunuyorum. 

Unutulmaması gereken çok önemli bir faktör işlemi yapacak doktorun deneyimidir. Kolay gibi görünmekle birlikte konuya hakim olmayan ellerde birçok ciddi komplikasyon yani sağlık sorunu olabilir.

Comments are closed