Kadın sağlığı, üreme tıbbı ve genel sağlık konularında kapsamlı bir hizmet sunmaktayız. Bilgi ve birikimimizi kullanarak her hastanın benzersiz ihtiyaçlarına odaklanıyor, kişiselleştirilmiş çözümler üreterek sağlıklı bir yaşam için rehberlik ediyoruz.

Çalışma Saatlerimiz

Foto Galeri

Sağlıklı Bilgiler

Basit ve Etkili: Aşılama Tedavisi ve Uygulama Detayları

Aşılama tedavisi ile ilgili unutulmaması gereken hususlar:

–       Aşılama tedavisi tüp bebek tedavisi öncesi seçilmiş vakalarda başarı ile uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu nedenle başarı şansı olan çiftlere detaylı bilgi verilerek uygulanmalıdır.

–       Aşılama tedavisi doğala çok yakın şekilde gebelik elde edilebilecek bir tedavidir.

–       Aşılama tedavisi uygulanımında başarı elde edilmesi için kadının tüpleri açık olmalıdır ve sperm parametreleri başarı elde edilebilecek sınırlarda olmalıdır.

–       Aşılama uygulanabilecek vakalarda bu tedavi yöntemi atlanarak direkt tüp bebek tedavisi uygulanmaması daha doğrudur.

–       Aşılama tedavisi tüp bebek tedavisine göre daha kolay ve daha ekonomik bir tedavidir.

–       Başarıyı etkileyen çok önemli bir faktör takibi yapan doktorun deneyimidir. Yumurtlama artırılma tedavisinde uygulanan takip başarıda önemlidir. Ayrıca son aşamada sperm hazırlama yöntemi de başarıda anahtar rol oynamaktadır.

–       Aşılama tedavisi birçok kez uygulanabilir fakat yapılan birçok çalışmada 3 kez denemeden fazla uygulamada normal birlikteliğe göre üstünlüğü olmayan bir seçenektir. Yani güncel bilgiye göre en fazla 3 kez uygulanımı önerilir. Fakat çiftin özelliğine göre 1 yada 2 kez uygulama sonrası tüp bebek seçeneği denenebilir.

–       Bazı vakalarda eğer şans görülüyor ise önceden tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilememiş olsa da aşılama uygulanabilir ve başarı elde edilebilir.

Aşılama(İntrauterin İnseminasyon) yöntemi nedir? 

     Aşılama yöntemi gebelik şansını artırmak için uygulanan oldukça basit bir yöntemdir. Basitçe meni veya sperm hücrelerinin alınarak çeşitli yöntemlerle hazırlanarak rahmin içine bırakılması ile uygulanmaktadır. Aşılama işlemi sonucunda gebe kalma ihtimali çifte özel olarak  % 18 ila 22’ye kadar artış gösterebilmektedir.

Eski bir yöntem olan meninin vajina kanalına bırakılması ancak yüzde 5’e kadar bir artış gösterdiğinden dolayı yıllar içinde etkisini kaybetmiş durumdadır. Rahim içi aşılama yönteminde ise sperm hücreleri uygun şekillerde ayrılarak gelişmiş enjektörler yardımı ile rahmin içine-çocuk yollarına doğru bırakılır ve bu şekilde daha yüksek ihtimalli döllenme sağlanmış olur. Kadının yumurtlaması da desteklenerek artırılmış olduğu için, zamanlı olarak planlanmış şekilde yumurtalar ve spermler yoğun şekilde karşılaştırılmış olur. Döllenme ise doğal-kendiliğinden olmaktadır.

Aşılama yöntemi zorlu bir işlem mi?

Aşılama işlemi her ne kadar basit ve hızlı olsa da öncelikle doğal gebelik yollarının denenmiş olması tavsiye edilmektedir. Gebe kalmak istenen sürenin üzerinden bir sene geçmiş ve halen olumlu sonuç alınamamış ise gerekli testlerin yapılarak aşılama yönteminin denenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşılama yöntemi oldukça basit ve günümüz teknolojilerine göre hemen hemen hiç ağrısız bir uygulama yöntemidir.

Aşılama yöntemi hangi şartlarda uygulanır?

Aşılama yönteminin uygulanabilmesi için erkekte sperm ve kadında yumurta üretiminin mevcut olması gerekmektedir. Eğer bu iki durumdan bir tanesinde rahatsızlık mevcut ise öncelikle bu sorunun giderilmesi sağlanarak aşılama işleminin başarıya ulaşması mümkün olacaktır. Gerekli tetkik ve tahlillerin yapılmaması durumunda kişilerin birçok kez aşılama denemesi fakat olumlu sonuç alamamasından doğabilecek psikolojik bunalımlar çifti kötü yönde etkileyebilecektir. Bu nedenle işlemi uygulayacak hekimin tüm tavsiyelerine uyularak kadın ve erkek konusunda detaylı bilginin verilmesi ve gerekli testlerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Uygulama sırasında verilen yanlış bilgiler her zaman hastanın kendi sağlığı bakımından tehlikelidir.

Aşılama tedavisi uygulanmadan önce nelere dikkat etmelidir?

    Aşılama  işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı ana noktalar bulunmaktadır. Erkeğin sperm hücresinin sağlıklı ve yoğun biçimde etki edebilmesi için son 48 saat içinde hiçbir şekilde alkol, uyuşturucu ve ilacın vücuda alınmamış olması gerekmektedir. Bu tarz etken maddeler spermin yapısını etkileyebileceğinden ve bazı durumlarda enfeksiyonlara sebebiyet verebileceğinden olumsuz sonuçlar doğmasını sağlayabilecektir.

Aynı zamanda aşılama işlemi uygulanacak olan bayanın da yakın zamanda vajinal bölgeye herhangi bir krem veya losyon tarzı maddeyi uygulamamış olması gerekmektedir. Rahime ulaşılması sırasında bu tarz maddelerin kalıntıları mikrobik etkenlere sebep olabileceğinden sorun yaratmaları muhtemeldir. Operasyonun ciddiyeti unutulmayarak her durumda görevli hemşire ve doktorun talimatlarına uyulmalıdır.

Aşılama işlemi ne kadar sürer?

Aşılama  işlemi yalnızca birkaç dakika sürmekte olup herhangi bir uyuşturmaya gerek duymamaktadır. Jinekolojik muayene pozisyonu alan kadının vajinal bölgesine yerleştirilen ekipmanlar enjektörün rahim içerisine sorunsuzca girmesine olanak sağlamaktadır. Yalnızca birkaç saniye içinde gerekli spermleri yerleşeceği bölgeye ileten hekim operasyonu hızlıca bitirmektedir.

Bitiminden sonra 10 ilâ 20 dakika dinlenen kişi günlük hayatına devam edebilmektedir. İşlem sonrası oluşabilecek negatif etkiler hekime derhal bildirilerek ciddi bir durum yaşanmadan önlem alınmalıdır.

Comments are closed